در حال بارگذاری ...
 • یاد داشتی بر نمایش «رحمت»

  قول و قرار «رحمت» است

  نمایش «رحمت »به نویسندگی پژمان شاهوردی و کارگردانی محمد حسن کوثری از ۲۷ مهر تا ۷آبان در تئاتر شهر همدان به روی صحنه رفته است و در ادامه یاداشتی به قلم استاد مریم رازانی پیرامون نمایش« رحمت » را می خوانیم

  مریم رازانی؛ نمایش " رحمت " که این روزها به کارگردانی حسن کوثری در پلاتوی آوینی اجرا می شود حاوی نکاتی است که آن را از نمایش هایی که در سال جاری به روی صحنه رفته ، متمایز می کند.

  شخصیت اصلی نمایش " رحمت " ؛ به بازیگری توانمندانه ی استاد نیکفرجاد ، فردی است متعلق به مرام و مسلک  به جا مانده از فرهنگ فئودالی که بخش اعظم روابط اش برپایه ی " قول " استوار بوده و گاه ارزش یک " لاخ سبیل " ِ مردان ارزشی بیش از ده ها سند و سفته و رسید داشته و در طول زمان به نسلی تبدیل گردیده اند که به رغم تغییر زیربنای اقتصادی جامعه و از دست رفتن پایگاه اجتماعی شان هنوز برمسلک خود استوار مانده و طیفی را تشکیل داده اند که باصطلاح " لوطی " نامیده می شوند. در این طیف ؛ آدم های فراوانی یافت می شده که از زورگیرو جاهل و کلاه مخملی ... تا کسانی " که رفاقت و عشق و وفاداری برایشان حکم مذهب را داشته ، در برمی گرفته و با این که اشخاصی نظیر پرسوناژ این نمایش از نظرفرهنگی بر " لبه ی تیغ " حرکت می کرده ، و هر زمان امکان سقوط شان به دامان ابتذال فراهم بوده ، از نظرخود ودیگران دارای اعتبار بوده اند.

  اتاقی که " رحمت " در آن زندگی می کند نیمی به سبک قدیم مفروش شده ، چوب رختی و میز و تاقچه و... دارد و تصویر جوانی مردِ خانه از دیوار آن آویخته است و در نیم دیگرآن مبلی قرار داده شده که ترکیب این دو آرایش ، نیز بیان کننده ی شخصیت " رحمت " است.

  نویسنده و به تبع ِ آن کارگردان و بازیگران حال و هوایی شبیه داستان " داش آکل " صادق هدایت را ایجاد کرده و دلپذیری خاصی به آن بخشیده اند. همیشه سرخوردگی های زمان حال و آن چه بشر را به بلاتکلیفی می کشاند، گرایش جامعه به فرهنگ گذشته را موجب می شود کما این که در فضای مجازی نیز انتشار تصاویر خانه هایی نظیر خانه ی " رحمت " به وفور دیده می شود و نوعی آسودگی از چنگال مشکلات ِ  فراگیر را یادآور می شود.

  عشق " رحمت " به همسرش از آن عشق هایی ست که نه رسیدن اش پایانی به آن می بخشد و نه نرسیدن ذرّه ای از آن می کاهد و چنان بردوام ، که همه چیز رُخ یار می شود . عشقی که در " داش آکل " به " طوطی " اقرار می شود و در " رحمت " نقش ِ دلدار را برپیکره ی فلزی " پیکان جوانان " رسم می کند و تفاوت این دو تنها در اشکال شان بوده و به هیچ وجه ماهوی نیست. " رحمت " وفا را تا آن جا می رساند که عشق اش " پیکان جوانان " را فدای عشق بزرگ ترخود می کند و یادآور اسطوره هایی می شود که در مذاهب جاری و ساری بوده اند.

  در این نمایش،  پایمردی زن در اصول اعتقادی و ایستادگی مرد بر درِ بسته ای که " او " در آن سویش نفس می کشد، هر دو را به سوی " او" یی فراتر رهنمون می شود.

  آن ها دست در دست یکدیگر رو به فراز رهسپار می شوند و این دلتنگی را در دل تماشاچی به جا می گذارند که چرا دل ها دیگر دل های قدیم نیست و چرا بشر این طور اسیر پیچ و مهره های ماشین شده است؟ و این که همه ی چیزهایی را که پشت سر گذاشته و گذشته ایم ؛ الزاما" چیزهای بدی نبوده اند.
  مطالب مرتبط

  یاداشتی بر نمایش « واگویه های علی گندابی»

هم‌خوانی عشق در قلب شهر
  یاداشتی بر نمایش « واگویه های علی گندابی»

  هم‌خوانی عشق در قلب شهر

  نمایش « واگویه های علی گندابی » حکایت عشق و دلدادگی به ساحت امام حسین«ع» و حضرت عباس«ع» است که ریشه در فرهنگ عامیانه ی همدان و زبانزد کشور شده است و امسال برای بار دوم این نمایش از 8 تا 18 آبان هر روز ساعت 18 در تالار فجر همدان به روی صحنه می رود و استاد مریم رازانی هنرمند تئاتر ...

  |

  در هشتمین جشنواره نمایشنامه خوانی همدان

نمایشنامه «سنتاب» در فامنین خوانده می‌شود
  در هشتمین جشنواره نمایشنامه خوانی همدان

  نمایشنامه «سنتاب» در فامنین خوانده می‌شود

  در ادامه هشتمین جشنواره نمایش نامه خوانی همدان، نمایش نامه «سنتاب» به نویسندگی و کارگردانی مهدی کوثری یگانه روز 23 مرداد ساعت16 در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فامنین خوانده می شود.

  |

  توسط گروه سوشیانس

نمایش نامه « نویسنده» را در فامنین می خواند
  توسط گروه سوشیانس

  نمایش نامه « نویسنده» را در فامنین می خواند

  در بخش مسابقه هشتمین جشنواره نمایشنامه خوانی استان همدان، نمایشنامه «نویـسنده » به نویسندگی احسان سمواتی و کارگردانی هادی لایقی کاری از گروه سوشیانس روز 24 مرداد ساعت11:30 در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فامنین خوانده می شود.

  |

  «کمدی تغییرات» نمایشنامه‌خوانی می‌شود

  «کمدی تغییرات» نمایشنامه‌خوانی می‌شود

  در بخش رقابتی هشتمین جشنواره  نمایشنامه‌خوانی استان همدان ، نمایشنامه «کمدی تغییرات» به نویسندگی و کارگردانی مشترک بهروز ناصرشریعتی و حجت بیات کاری از گروه نمایشی هناسه در روز 23 مرداد ساعت 18:30 در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فامنین خوانده می شود.

  |

  کاری ازگروه نمایشی روزنه آبی

«بیداری خانه نسوان» در شهر بهار به صحنه می رود
  کاری ازگروه نمایشی روزنه آبی

  «بیداری خانه نسوان» در شهر بهار به صحنه می رود

  «بیداری خانه نسوان» در ارتباط با درام نویسی بانوان در ایران و اتفاقاتی که در زمان کشف حجاب رخ می دهد، است. در این نمایش زنی به نام نزهت تهرانی که در فرانسه درس درام نویسی خوانده به تصور اینکه ایران بعد از کشف حجاب دارای آزادی شده است به ایران می آید و قصد دارد مکانی برای درام ...

  |

  توسط هیأت بازبین

آثار راه یافته به هشتمین جشنواره نمایشنامه خوانی استان همدان اعلام شدند
  توسط هیأت بازبین

  آثار راه یافته به هشتمین جشنواره نمایشنامه خوانی استان همدان اعلام شدند

  بنا به اعلام دبیرخانه هشتمین جشنواره نمایش نامه خوانی استان همدان شانزده نمایش نامه توسط هیأت بازبین متشکل از سجاد طهماسبی، مهدی کلهری، مزدک مهیمنی و حسین صفی به عنوان داور ناظر و کارشناس تئاتر استان همدان، جهت خوانش از تاریخ 23 الی 24 مرداد در شهر فامنین معرفی شدند

  |

  توسط گروه تئاتر قاب خالی

«هلیوم یک نجیب زاده» در تویسرکان به صحنه می رود
  توسط گروه تئاتر قاب خالی

  «هلیوم یک نجیب زاده» در تویسرکان به صحنه می رود

  سال ۱۹۰۷ مندلیف می میرد و عناصر جدول تناوبی بی سرپرست می شوند. شورش جدول را فرا می گیرد و هالوژن ها که عناصری با آرایش الکترونی نامنظم هستند به سلطنت می رسند و سلسله هالوژنیان تاسیس می گردد، هالوژن اول فرمان به یک دقیقه سکوت در احترام به مندلیف می دهد اما هلیوم ...

  |

  توسط گروه نمایشی همیشه

نمایش« تقدیری به نام مت» در شهر تویسرکان به روی صحنه می رود
  توسط گروه نمایشی همیشه

  نمایش« تقدیری به نام مت» در شهر تویسرکان به روی صحنه می رود

  نمایش« تقدیری به نام مت» به نویسندگی و کارگردانی سجاد باقری کاری از گروه نمایشی همیشه از 14 الی 24 مرداد ساعت19 در سالن آمفی تئاتر کتابخانه میر رضی شهر تویسرکان به روی صحنه می رود.

  |

  نظرات کاربران