در حال بارگذاری ...
 • یاد داشتی بر نمایش «رحمت»

  قول و قرار «رحمت» است

  نمایش «رحمت »به نویسندگی پژمان شاهوردی و کارگردانی محمد حسن کوثری از ۲۷ مهر تا ۷آبان در تئاتر شهر همدان به روی صحنه رفته است و در ادامه یاداشتی به قلم استاد مریم رازانی پیرامون نمایش« رحمت » را می خوانیم

  مریم رازانی؛ نمایش " رحمت " که این روزها به کارگردانی حسن کوثری در پلاتوی آوینی اجرا می شود حاوی نکاتی است که آن را از نمایش هایی که در سال جاری به روی صحنه رفته ، متمایز می کند.

  شخصیت اصلی نمایش " رحمت " ؛ به بازیگری توانمندانه ی استاد نیکفرجاد ، فردی است متعلق به مرام و مسلک  به جا مانده از فرهنگ فئودالی که بخش اعظم روابط اش برپایه ی " قول " استوار بوده و گاه ارزش یک " لاخ سبیل " ِ مردان ارزشی بیش از ده ها سند و سفته و رسید داشته و در طول زمان به نسلی تبدیل گردیده اند که به رغم تغییر زیربنای اقتصادی جامعه و از دست رفتن پایگاه اجتماعی شان هنوز برمسلک خود استوار مانده و طیفی را تشکیل داده اند که باصطلاح " لوطی " نامیده می شوند. در این طیف ؛ آدم های فراوانی یافت می شده که از زورگیرو جاهل و کلاه مخملی ... تا کسانی " که رفاقت و عشق و وفاداری برایشان حکم مذهب را داشته ، در برمی گرفته و با این که اشخاصی نظیر پرسوناژ این نمایش از نظرفرهنگی بر " لبه ی تیغ " حرکت می کرده ، و هر زمان امکان سقوط شان به دامان ابتذال فراهم بوده ، از نظرخود ودیگران دارای اعتبار بوده اند.

  اتاقی که " رحمت " در آن زندگی می کند نیمی به سبک قدیم مفروش شده ، چوب رختی و میز و تاقچه و... دارد و تصویر جوانی مردِ خانه از دیوار آن آویخته است و در نیم دیگرآن مبلی قرار داده شده که ترکیب این دو آرایش ، نیز بیان کننده ی شخصیت " رحمت " است.

  نویسنده و به تبع ِ آن کارگردان و بازیگران حال و هوایی شبیه داستان " داش آکل " صادق هدایت را ایجاد کرده و دلپذیری خاصی به آن بخشیده اند. همیشه سرخوردگی های زمان حال و آن چه بشر را به بلاتکلیفی می کشاند، گرایش جامعه به فرهنگ گذشته را موجب می شود کما این که در فضای مجازی نیز انتشار تصاویر خانه هایی نظیر خانه ی " رحمت " به وفور دیده می شود و نوعی آسودگی از چنگال مشکلات ِ  فراگیر را یادآور می شود.

  عشق " رحمت " به همسرش از آن عشق هایی ست که نه رسیدن اش پایانی به آن می بخشد و نه نرسیدن ذرّه ای از آن می کاهد و چنان بردوام ، که همه چیز رُخ یار می شود . عشقی که در " داش آکل " به " طوطی " اقرار می شود و در " رحمت " نقش ِ دلدار را برپیکره ی فلزی " پیکان جوانان " رسم می کند و تفاوت این دو تنها در اشکال شان بوده و به هیچ وجه ماهوی نیست. " رحمت " وفا را تا آن جا می رساند که عشق اش " پیکان جوانان " را فدای عشق بزرگ ترخود می کند و یادآور اسطوره هایی می شود که در مذاهب جاری و ساری بوده اند.

  در این نمایش،  پایمردی زن در اصول اعتقادی و ایستادگی مرد بر درِ بسته ای که " او " در آن سویش نفس می کشد، هر دو را به سوی " او" یی فراتر رهنمون می شود.

  آن ها دست در دست یکدیگر رو به فراز رهسپار می شوند و این دلتنگی را در دل تماشاچی به جا می گذارند که چرا دل ها دیگر دل های قدیم نیست و چرا بشر این طور اسیر پیچ و مهره های ماشین شده است؟ و این که همه ی چیزهایی را که پشت سر گذاشته و گذشته ایم ؛ الزاما" چیزهای بدی نبوده اند.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

چراغ این خانه روشن است
  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

  چراغ این خانه روشن است

  150 هزار تماشاگر از  مجموع 1620 اجرای صحنه ای دیدن کرده اند که آمار قابل توجهی است و در کنار پایلوت بودن استان همدان در بخش تئاتر کودک و نوجوان در سایه جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان باعث شده است تئاتر در سبد کالای خانوار قرار بگیرد

  |

  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود
  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

  نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود

  ارباب به حاجی فیروز دستور می دهد تا برود و از حقوق های که گرفته است برای عید آجیل و شیرینی بخرد و حاجی فیروز می گوید پس سفره هفت سین چه می شود؟ ارباب می گوید با سین های که توی حجره دارند سفره را بچیند و حاجی فیروز  فلسفه سین های سفره هفت سین را توضیح می دهد.

  |

  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند
  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

  تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند

   فارس باقری، یوسف باپیری و رفیق نصرتی داوران چهارمین جشنواره منطقه ای تئاتر طنز دیواندره  نفرات برتر را  اعلام کردندکه هنرمندان تویسرکانی بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند.

  |

  نظرات کاربران