در حال بارگذاری ...
 • یاد داشتی بر نمایش «رحمت»

  قول و قرار «رحمت» است

  نمایش «رحمت »به نویسندگی پژمان شاهوردی و کارگردانی محمد حسن کوثری از ۲۷ مهر تا ۷آبان در تئاتر شهر همدان به روی صحنه رفته است و در ادامه یاداشتی به قلم استاد مریم رازانی پیرامون نمایش« رحمت » را می خوانیم

  مریم رازانی؛ نمایش " رحمت " که این روزها به کارگردانی حسن کوثری در پلاتوی آوینی اجرا می شود حاوی نکاتی است که آن را از نمایش هایی که در سال جاری به روی صحنه رفته ، متمایز می کند.

  شخصیت اصلی نمایش " رحمت " ؛ به بازیگری توانمندانه ی استاد نیکفرجاد ، فردی است متعلق به مرام و مسلک  به جا مانده از فرهنگ فئودالی که بخش اعظم روابط اش برپایه ی " قول " استوار بوده و گاه ارزش یک " لاخ سبیل " ِ مردان ارزشی بیش از ده ها سند و سفته و رسید داشته و در طول زمان به نسلی تبدیل گردیده اند که به رغم تغییر زیربنای اقتصادی جامعه و از دست رفتن پایگاه اجتماعی شان هنوز برمسلک خود استوار مانده و طیفی را تشکیل داده اند که باصطلاح " لوطی " نامیده می شوند. در این طیف ؛ آدم های فراوانی یافت می شده که از زورگیرو جاهل و کلاه مخملی ... تا کسانی " که رفاقت و عشق و وفاداری برایشان حکم مذهب را داشته ، در برمی گرفته و با این که اشخاصی نظیر پرسوناژ این نمایش از نظرفرهنگی بر " لبه ی تیغ " حرکت می کرده ، و هر زمان امکان سقوط شان به دامان ابتذال فراهم بوده ، از نظرخود ودیگران دارای اعتبار بوده اند.

  اتاقی که " رحمت " در آن زندگی می کند نیمی به سبک قدیم مفروش شده ، چوب رختی و میز و تاقچه و... دارد و تصویر جوانی مردِ خانه از دیوار آن آویخته است و در نیم دیگرآن مبلی قرار داده شده که ترکیب این دو آرایش ، نیز بیان کننده ی شخصیت " رحمت " است.

  نویسنده و به تبع ِ آن کارگردان و بازیگران حال و هوایی شبیه داستان " داش آکل " صادق هدایت را ایجاد کرده و دلپذیری خاصی به آن بخشیده اند. همیشه سرخوردگی های زمان حال و آن چه بشر را به بلاتکلیفی می کشاند، گرایش جامعه به فرهنگ گذشته را موجب می شود کما این که در فضای مجازی نیز انتشار تصاویر خانه هایی نظیر خانه ی " رحمت " به وفور دیده می شود و نوعی آسودگی از چنگال مشکلات ِ  فراگیر را یادآور می شود.

  عشق " رحمت " به همسرش از آن عشق هایی ست که نه رسیدن اش پایانی به آن می بخشد و نه نرسیدن ذرّه ای از آن می کاهد و چنان بردوام ، که همه چیز رُخ یار می شود . عشقی که در " داش آکل " به " طوطی " اقرار می شود و در " رحمت " نقش ِ دلدار را برپیکره ی فلزی " پیکان جوانان " رسم می کند و تفاوت این دو تنها در اشکال شان بوده و به هیچ وجه ماهوی نیست. " رحمت " وفا را تا آن جا می رساند که عشق اش " پیکان جوانان " را فدای عشق بزرگ ترخود می کند و یادآور اسطوره هایی می شود که در مذاهب جاری و ساری بوده اند.

  در این نمایش،  پایمردی زن در اصول اعتقادی و ایستادگی مرد بر درِ بسته ای که " او " در آن سویش نفس می کشد، هر دو را به سوی " او" یی فراتر رهنمون می شود.

  آن ها دست در دست یکدیگر رو به فراز رهسپار می شوند و این دلتنگی را در دل تماشاچی به جا می گذارند که چرا دل ها دیگر دل های قدیم نیست و چرا بشر این طور اسیر پیچ و مهره های ماشین شده است؟ و این که همه ی چیزهایی را که پشت سر گذاشته و گذشته ایم ؛ الزاما" چیزهای بدی نبوده اند.
  مطالب مرتبط

  توسط گروه تئاتر بوعلی

«نمایش نامه بیرون جلوی در » در همدان به صحنه می رود
  توسط گروه تئاتر بوعلی

  «نمایش نامه بیرون جلوی در » در همدان به صحنه می رود

  بورشرت این نمایشنامه را با نام اصلی «Draussen vor der Tur» نوشته و منتشر کرده است. نمایش« بیرون جلوی در»دربارۀ بکمان سربازی است که پس از سه سال اسارت به وطن اش آلمان-که حالا دیگر جز ویرانه ای از آن باقی نمانده است- باز میگردد .او که در هنگام بازگشت به خانه ،همسرش را از آن دیگری می یابد، ...

  |

  توسط گروه پژواک

نمایش های « بچه های آقاجون » و « رویای پانته آ » در تویسرکان به روی صحنه می رود
  توسط گروه پژواک

  نمایش های « بچه های آقاجون » و « رویای پانته آ » در تویسرکان به روی صحنه می رود

  دو نمایش« بچه های آقا جون» و «رویای پانته آ» در قالب جنگ فجر 96 به کارگردانی معصومه پورستار از 14 بهمن الی 29 بهمن در سه سانس ساعت 8 ، 10 و 17 در تالار فردوسی تویسرکان به روی صحنه می‌رود.

  |

  توسط گروه قائم

نمایش « شوق آقا » در تویسرکان به صحنه می‌رود
  توسط گروه قائم

  نمایش « شوق آقا » در تویسرکان به صحنه می‌رود

  نمایش کمدی طنز سوسن اقا داستان زنی است که در جلوی خانه ثروتمندی بساط دست فروشی راه انداخته ومشغول کاسبی میباشد و در کنار او چند جوان نیز مشغول کار کردن هستند که همگی را سوسن اقا حمایت میکند و صاحب خانه که دکتر پولداری است با انان م و حضورشان مخالفت میکند . دختر دکتر عاشق یکی از ...

  |

  نظرات کاربران