در حال بارگذاری ...
 • حامد ترابی:

  آموزش مهم‌ترین عنصر نمایش خردسالان است

  نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» با طراحی، نویسندگی و کارگردانی حامد ترابی در بخش (خردسالان) بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا می‌شود.

  به گزارش تئاتر همدان، نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» با طراحی، نویسندگی و کارگردانی حامد ترابی در بخش (خردسالان) بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا می‌شود.

   

  حامد ترابی این نمایش را حاصل فعالیت خود و خانواده‌اش دانست و افزود: نمایش توسط خودم نوشته و کارگردانی شده است. پسرم آراد، که خردسال است در این اثر بازی می‌کند و با همراهی همسرم زهره جلیلی‌معز به عنوان عروسک‌ساز و طراح صحنه، نمایش را به مرحله اجرا رساندیم.

   

  وی توضیح داد: طرح نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» با ایده‌ گیری از قصه‌های فولکلور سعی در ایجاد آموزش درباره یادگیری نظم و انظباط در زندگی خردسالان دارد.

   

  ترابی با این توضیح که آموزش مهم‌ترین عنصر نمایش خردسالان است، ادامه داد: چند سال است با یک خردسال زندگی می‌کنم. از نزدیک با خصوصیات و علایق این سن آشنایی کامل دارم و از لحاظ عاطفی و همچنین روان‌شناسانه به دلیل مطالعاتی که برای فرزند خود در این زمینه داشتم تجربیات خوبی بدست آوردم. این قصه زندگی یک روز پسر بچه‌‌ای را نشان می‌دهد که همیشه به خاطر بی‌انظباطی در اتاقش باید دنبال وسایلش بگردد و دچار مشکلاتی می‌شود.

   

  وی با بیان این که تکنیک نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» عروسکی (تاب تیبل) است، تصریح کرد: در ساخت این عروسک‌ها از پارچه استفاده شده تا آن لطافت خاص برای این گروه سنی را داشته باشد. همچنین دیالوگ‌ها به صورت ریتمیک نوشته شده تا جذابیت شنیداری به همراه جذابیت دیداری برای خردسالان را داشته باشد.

   

  ترابی با بیان این که موسیقی نمایش به صورت زنده اجرا می‌شود، افزود: برخی از نوازندگان گروه نیز خردسال و کودک هستند. از این سن استفاده کردیم تا اعتماد به نفس در کودکان بیشتر شود. همچنین موسیقی در دو فضای مختلف سنتی و فانتزی سازبندی شده که هم بحث نوستالژی قصه «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» القا شود و هم بحث آموزش نظم و انظباط در خردسالان را بتوانیم بهتر به بچه‌ها آموزش دهیم.

   

  حامد ترابی در چندین دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با نمایش‌های «هم‌بازی»، «مبارک و عروس باران» و «وقتی که زال کوچک بود» در بخش مسابقه تئاتر خیابانی شرکت داشته است. همچنین در چند دوره به عنوان بازیگر و عروسک‌گردان با آثاری چون «تیک تاک»، «گل‌پری» و«گلاب» به صحنه رفته است.

   

  آهنگ‌ساز رضا عباسی، نوازندگان میلاد کوشش، بهراد شریفی، سبحان ترابی، رضا عباسی و مشاور متن و مشاور کارگردان محسن پورقاسمی محسوب می‌شوند.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

چراغ این خانه روشن است
  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

  چراغ این خانه روشن است

  150 هزار تماشاگر از  مجموع 1620 اجرای صحنه ای دیدن کرده اند که آمار قابل توجهی است و در کنار پایلوت بودن استان همدان در بخش تئاتر کودک و نوجوان در سایه جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان باعث شده است تئاتر در سبد کالای خانوار قرار بگیرد

  |

  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود
  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

  نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود

  ارباب به حاجی فیروز دستور می دهد تا برود و از حقوق های که گرفته است برای عید آجیل و شیرینی بخرد و حاجی فیروز می گوید پس سفره هفت سین چه می شود؟ ارباب می گوید با سین های که توی حجره دارند سفره را بچیند و حاجی فیروز  فلسفه سین های سفره هفت سین را توضیح می دهد.

  |

  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند
  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

  تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند

   فارس باقری، یوسف باپیری و رفیق نصرتی داوران چهارمین جشنواره منطقه ای تئاتر طنز دیواندره  نفرات برتر را  اعلام کردندکه هنرمندان تویسرکانی بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند.

  |

  نظرات کاربران