در حال بارگذاری ...
 • حامد ترابی:

  آموزش مهم‌ترین عنصر نمایش خردسالان است

  نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» با طراحی، نویسندگی و کارگردانی حامد ترابی در بخش (خردسالان) بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا می‌شود.

  به گزارش تئاتر همدان، نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» با طراحی، نویسندگی و کارگردانی حامد ترابی در بخش (خردسالان) بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا می‌شود.

   

  حامد ترابی این نمایش را حاصل فعالیت خود و خانواده‌اش دانست و افزود: نمایش توسط خودم نوشته و کارگردانی شده است. پسرم آراد، که خردسال است در این اثر بازی می‌کند و با همراهی همسرم زهره جلیلی‌معز به عنوان عروسک‌ساز و طراح صحنه، نمایش را به مرحله اجرا رساندیم.

   

  وی توضیح داد: طرح نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» با ایده‌ گیری از قصه‌های فولکلور سعی در ایجاد آموزش درباره یادگیری نظم و انظباط در زندگی خردسالان دارد.

   

  ترابی با این توضیح که آموزش مهم‌ترین عنصر نمایش خردسالان است، ادامه داد: چند سال است با یک خردسال زندگی می‌کنم. از نزدیک با خصوصیات و علایق این سن آشنایی کامل دارم و از لحاظ عاطفی و همچنین روان‌شناسانه به دلیل مطالعاتی که برای فرزند خود در این زمینه داشتم تجربیات خوبی بدست آوردم. این قصه زندگی یک روز پسر بچه‌‌ای را نشان می‌دهد که همیشه به خاطر بی‌انظباطی در اتاقش باید دنبال وسایلش بگردد و دچار مشکلاتی می‌شود.

   

  وی با بیان این که تکنیک نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» عروسکی (تاب تیبل) است، تصریح کرد: در ساخت این عروسک‌ها از پارچه استفاده شده تا آن لطافت خاص برای این گروه سنی را داشته باشد. همچنین دیالوگ‌ها به صورت ریتمیک نوشته شده تا جذابیت شنیداری به همراه جذابیت دیداری برای خردسالان را داشته باشد.

   

  ترابی با بیان این که موسیقی نمایش به صورت زنده اجرا می‌شود، افزود: برخی از نوازندگان گروه نیز خردسال و کودک هستند. از این سن استفاده کردیم تا اعتماد به نفس در کودکان بیشتر شود. همچنین موسیقی در دو فضای مختلف سنتی و فانتزی سازبندی شده که هم بحث نوستالژی قصه «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» القا شود و هم بحث آموزش نظم و انظباط در خردسالان را بتوانیم بهتر به بچه‌ها آموزش دهیم.

   

  حامد ترابی در چندین دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با نمایش‌های «هم‌بازی»، «مبارک و عروس باران» و «وقتی که زال کوچک بود» در بخش مسابقه تئاتر خیابانی شرکت داشته است. همچنین در چند دوره به عنوان بازیگر و عروسک‌گردان با آثاری چون «تیک تاک»، «گل‌پری» و«گلاب» به صحنه رفته است.

   

  آهنگ‌ساز رضا عباسی، نوازندگان میلاد کوشش، بهراد شریفی، سبحان ترابی، رضا عباسی و مشاور متن و مشاور کارگردان محسن پورقاسمی محسوب می‌شوند.
  مطالب مرتبط

  توسط گروه تئاتر بوعلی

«نمایش نامه بیرون جلوی در » در همدان به صحنه می رود
  توسط گروه تئاتر بوعلی

  «نمایش نامه بیرون جلوی در » در همدان به صحنه می رود

  بورشرت این نمایشنامه را با نام اصلی «Draussen vor der Tur» نوشته و منتشر کرده است. نمایش« بیرون جلوی در»دربارۀ بکمان سربازی است که پس از سه سال اسارت به وطن اش آلمان-که حالا دیگر جز ویرانه ای از آن باقی نمانده است- باز میگردد .او که در هنگام بازگشت به خانه ،همسرش را از آن دیگری می یابد، ...

  |

  توسط گروه پژواک

نمایش های « بچه های آقاجون » و « رویای پانته آ » در تویسرکان به روی صحنه می رود
  توسط گروه پژواک

  نمایش های « بچه های آقاجون » و « رویای پانته آ » در تویسرکان به روی صحنه می رود

  دو نمایش« بچه های آقا جون» و «رویای پانته آ» در قالب جنگ فجر 96 به کارگردانی معصومه پورستار از 14 بهمن الی 29 بهمن در سه سانس ساعت 8 ، 10 و 17 در تالار فردوسی تویسرکان به روی صحنه می‌رود.

  |

  توسط گروه قائم

نمایش « شوق آقا » در تویسرکان به صحنه می‌رود
  توسط گروه قائم

  نمایش « شوق آقا » در تویسرکان به صحنه می‌رود

  نمایش کمدی طنز سوسن اقا داستان زنی است که در جلوی خانه ثروتمندی بساط دست فروشی راه انداخته ومشغول کاسبی میباشد و در کنار او چند جوان نیز مشغول کار کردن هستند که همگی را سوسن اقا حمایت میکند و صاحب خانه که دکتر پولداری است با انان م و حضورشان مخالفت میکند . دختر دکتر عاشق یکی از ...

  |

  نظرات کاربران