در حال بارگذاری ...
 • کارگردان حاضر در بخش خیابانی بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان:

  داستان «یک مهمانی ساده» به روابط اجتماعی کودکان و نوجوانان می پردازد

  این نمایش درباره بچه‌هایی است که در خیابان کار می‌کنند و روزبه‌روز به تعداد آن‌ها افزود می‌شود و معضلات آن‌ها است. «بچه‌های خاکستری» قصه چند چه را روایت می‌کند که برای فردی به نام اردشیر کار می‌کنند اما چون مقداری از اجناس خود را گم‌کرده‌اند، نمی‌دانند چگونه پیش اردشیر بازگردند. این کودکان در خرابه‌ای دورهم جمع شده‌اند تا راه‌حلی برای این موضوع پیدا کنند. در ادامه با فرد به‌ظاهر دیوانه‌ای به‌نام موسی آشنا می‌شوند که این آشنایی روند زندگی آن‌ها را تغییر می‌دهد.

  به گزارش تئاتر همدان- مهدی حبیبی که نمایش «یک میهمانی ساده» را در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان دارد در باره این نمایش و اهمیت تئاتر خیابانی و ارتباط آن با عموم مخاطبان به ویژه مخاطبان کودک صحبت کرد.
  به گزارش روابط‌عمومی بیست‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان؛ مهدی حبیبی که به‌عنوان نویسنده و کارگردان با نمایش خیابانی «یک میهمانی ساده» از شهرری در بخش تئاتر خیابانی بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک نوجوان حضور دارد، درباره داستان و شیوه اجرایی این نمایش گفت: داستان «یک مهمانی ساده» به روابط‌اجتماعی بچه‌های بازمی‌گردد. متاسفانه کودکان می‌بینند پدرها و مادرهایشان درگیر مشغله‌های روزمره هستند و این مسئله این کودکان را به انزوا می‌کشاند. در این نمایش می‌بینیم کودکان تلاش می‌کنند با کمک بستگان نزدیک خود این ناهنجاری را از بین ببرند.
  حبیبی ضمن اعلام این نکته که در نمایش خیابانی باید به‌گونه‌ای عمل کرد که اثر برای تمام مخاطبان جذابیت داشته باشد، گفت: «یک مهمانی ساده» نمایشی است که هم می‌تواند مخاطب کودک را به خود جذب کند و هم مخاطب بزرگ‌سال را. درواقع این نمایش درباره کودک است چون به آن‌ها راه‌کار می‌دهد که اگر پدر و مادرشان کارمند هستند، چگونه کنار بیایند چون به‌هرحال شرایط اقتصادی است که سبب می‌شود آن‌ها درگیر امور روزمره باشند. در کنار این، به پدرها و مادرها تلنگر می‌زند که خود را آن‌قدر درگیر مسائل روزمره و کار نکنند که از کودکان خود غافل شوند.
  کارگردان «یک مهمانی ساده» ضمن اعلام این نکته که آثار حاضر در بخش خیابانی جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان برخلاف بخش صحنه‌ای این جشنواره، تولیدات تازه محسوب می‌شوند، گفت: متاسفانه باوجود این‌که شعار تئاتر برای همه را می‌دهیم، اصلا به اجرای نمایش‌های بخش خیابانی توجهی نمی‌شود. برای این مسئله می‌توان دو راه‌کار در نظر گرفت؛ شاید اگر بخش خیابانی هم همچون بخش صحنه‌ای از میان آثاری که اجرای عمومی خود را تجربه کرده‌اند، انتخاب شوند، شاید بحث اجرای عمومی آثار خیابانی هم جدی‌تر گرفته شود. البته با این شیوه ممکن است کار هیات بازبین دشوارتر شود. راه‌کار دوم این است که بعد از برگزاری جشنواره‌ها موقعیت اجرای عمومی آثار را فراهم کنیم. به‌عنوان‌مثال می‌توان پرداخت کمک‌هزینه‌ها را مشروط کرد به اجرای آثار بعد از جشنواره.
  وی در ادامه افزود: بسیاری از مسئولان و حتی هنرمندان تئاتر فکر می‌کنند تولید اثر خیابانی کار بسیار راحتی است. درصورتی‌که تولید یک اثر خیابانی پروسه خاص خود را دارد که مسیری دشوار است. در فراخوان تمام جشنواره‌ها، آمده است که اگر نمایشی در جشنواره دیگری شرکت کرده باشد، نمی‌تواند حضور داشته باشد و بخش مرور در اغلب جشنواره‌های تئاتری به آثار صحنه‌ای اختصاص دارد. نکته اینجاست که حتی کمک‌هزینه‌ای که به آثار خیابانی اختصاص داده می‌شود بسیار اندک است و اصلا کفاف تولید اولیه نمایش را هم نمی‌دهد. پس کارگردان باید بخش اعظمی از هزینه‌ها را خودش تقبل کند و پس از اجرا در یک جشنواره، پرونده آن را به‌طور کامل ببندد! باید تمهیدی اندیشید که از طریق اجرای عمومی گروه‌ها بتوانند حداقل هزینه‌های نمایش را تامین کنند. اگر شرایط واقعا برای فراهم کردن اجرای عمومی فراهم نیست، می‌توانند همچون جشنواره‌های سینمایی، از آثار بخش مرور هم در سایر جشنواره‌ها استفاده کرد.
  حبیبی ضمن اعلام این نکته که تا سال گذشته از همدان در جشنواره شرکت می‌کرد، درباره امکانات تئاتری این شهر، گفت: کمتر عزیزی را دیده‌ام که از جشنواره تئاتر کودک‌ونوجوان همدان به نیکی یاد نکند. تمام مسئولان شهر همدان؛ از استاندار همدان تا مدیرکل ارشاد، دغدغه این را دارند که جشنواره‌ای درخور نام همدان و عنوان بین‌المللی این جشنواره برگزار کنند. مردم همدان منتظر برگزاری جشنواره هستند؛ آذرماه و در اوج سرما مردم به تماشای نمایش‌های خیابانی می‌نشینند. از سویی دیگر گروه‌های تئاتر همدان هم بسیار بیشتر شده‌اند و نسبت به تولید و اجرای نمایش‌های کودک‌ونوجوان اقدام می‌کنند. در همدان گروه‌های بسیار زیادی در صف نوبت اجرا هستند. پس لزوم اضافه شدن به سالن‌های تئاتر همدان همچنان احساس می‌شود.
  «یک میهمانی ساده» روزهای شنبه 11 آذرماه ساعت 16:30، دوشنبه 13 آذر ساعت 17:45 و سه‌شنبه 14 آذر ساعت 16 در محوطه مجتمع فرهنگی‌سینمایی شهید آوینی شهر همدان اجرا می‌شود. مهدی حبیبی نویسنده، کارگردان، طراح‌صحنه، طراح لباس و طراح عروسک‌های «یک میهمانی ساده» است که در این نمایش به بازیگری هم می‌پردازدنرگس خاک‌کار، میلاد زنگنه، محمد محسنی، علی خانجانی، سپیده احمد‌زاده و هوراد حبیبی دیگر بازیگران این نمایش خیابانی هستند. از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به محمد نیکومنش، محمد محسنی و حسین بنیاد؛ و بخش‌های مختلف موسیقی، فرناز یوسفی؛ منشی صحنه، مریم کمالی؛ روابط‌عمومی، طیبه آنجدانی؛ طراح پوستر و بروشور، حسین هاشمی و سمیه احمدی؛ عکاس و نرگس خاک کار؛ مشاور کارگردان، اشاره کرد. «یک مهمانی ساده» که به‌مدت سی دقیقه اجرا می‌شود، کاری از گروه تئاتر سپید و سیاه است.
  مطالب مرتبط

  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

چراغ این خانه روشن است
  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

  چراغ این خانه روشن است

  150 هزار تماشاگر از  مجموع 1620 اجرای صحنه ای دیدن کرده اند که آمار قابل توجهی است و در کنار پایلوت بودن استان همدان در بخش تئاتر کودک و نوجوان در سایه جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان باعث شده است تئاتر در سبد کالای خانوار قرار بگیرد

  |

  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود
  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

  نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود

  ارباب به حاجی فیروز دستور می دهد تا برود و از حقوق های که گرفته است برای عید آجیل و شیرینی بخرد و حاجی فیروز می گوید پس سفره هفت سین چه می شود؟ ارباب می گوید با سین های که توی حجره دارند سفره را بچیند و حاجی فیروز  فلسفه سین های سفره هفت سین را توضیح می دهد.

  |

  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند
  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

  تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند

   فارس باقری، یوسف باپیری و رفیق نصرتی داوران چهارمین جشنواره منطقه ای تئاتر طنز دیواندره  نفرات برتر را  اعلام کردندکه هنرمندان تویسرکانی بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند.

  |

  نظرات کاربران