در حال بارگذاری ...
 • کارگردان تئاتر خیابانی «خواستن توانستن»:

  تئاتر خیابانی در طول سال برگزار شود نه مقطعی

  کارگردان تئاتر خیابانی «خواستن توانستن» با بیان اینکه پیشرفت تئاتر خیابانی در جشنواره‌های بین المللی خوب بوده است، گفت: البته معتقدم این تئاتر نباید مقطعی و فقط در جشنواره فعال باشد.

  به گزارش تئاتر همدان- نساء بخشی امروز در خصوص نمایش خیابانی "خواستن و توانستن" در جشنواره تئاتر بین‌المللی کودک و نوجوان اظهار کرد: این نمایش قصه یک مرغ دریایی است که می‌خواهد پرواز کند و به دانایی برسد، علی رغم تمام مخالفت‌هایی که با این مرغ دریایی می‌شود در نهایت به هدف خود که خورشید نماد دانایی است، می‌رسد.

  وی با بیان اینکه عوامل اجرای این نمایش خیابانی شامل 6 بازیگر و دو نوازنده ویولن و نوازنده گیتار و تار هستند، گفت: نمایش "خواستن و توانستن" روزهای دهم و دوازدهم آذرماه اجرا شد.

  کارگردان نمایش «خواستن و توانستن» ادامه داد: برای چهارمین بار است که در جشنواره تئاتر بین المللی کودک و نوجوان شرکت می‌کنم البته در نقش‌ها و سمت‌های کاملا مختلف و متفاوت یک سال در تئاتر صحنه‌ای بخش نوجوانان، یک سال به عنوان پژوهشگر در خصوص بلوغ فکری نوجوان مقاله‌ام برگزیده شد و در کار «پری و پورنگ» به عنوان بازیگر نقش‌آفرین بودم و به عنوان کارگردان بخش دانش‌آموزی و بخش تئاتر خیابانی فعالیت کرده‌ام.

  وی در خصوص چگونگی رشد تئاتر خیابانی در همدان، گفت: بیشتر در مناسبت‌هایی مانند هفته دفاع مقدس تئاتر خیابانی کار می‌شود، مردم همدان بیشتر از این طریق با نوع تئاتر آشنا هستند اما تئاتر خیابانی مخصوص رده سنی کودکان فقط جشنواره به جشنواره فعال است.

  بخشی اضافه کرد: در جشنواره‌های بین‌المللی پیشرفت تئاتر خیابانی موفق و خوب بوده و به صورت مقطعی فعال است، اما خیلی از مردم هنوز نسبت به این تئاتر آشنایی کافی ندارند.

  وی با بیان اینکه در روزهای نمایش تئاتر خیابانی "خواستن توانستن " استقبال مردم بسیار گسترده بود، تصریح کرد: از مسوولان و عوامل بخش تئاتر خیابانی که نظرخواهی کردم گفتند در جشنواره بین‌المللی شلوغ‌ترین بخش تئاتر از نظر حجم تماشاگر تاکنون نمایش‌های خیابانی بوده است.

  این کارگردان ادامه داد: چون کار من مناسب سن کودک بود، آنها ارتباط خوبی با نمایش برقرار می‌کردند؛ البته جاهایی هم وارد صحنه می شدند و مشکلاتی را برای عوامل اجرا ایجاد می‌کردند.

  وی با بیان اینکه فضای تئاتر خیابانی چون محدود است، گفت: از آن جا که این جشنواره در فصل سرما برگزار شد بازیگران با مشکل مواجه شدند، از طرف دیگر نبود کسی برای هدایت تماشاچیان تا حدودی می‌تواند به اجرای این تئاتر لطمه وارد کند.

  بخشی با اظهار خرسندی از اینکه ورود کودک به صحنه نمایش برایش بازخورد خوبی داشت، یادآور شد: در بیشتر اجراها و نمایش‌های بخش خیابانی این بازیگر است که به سمت تماشاچی می‌رود اما در نمایش "خواستن توانستن" این تماشاچی بود که با ارتباط خوب به سمت بازیگر نمایش می‌آمد.

  وی با بیان اینکه در این نمایش تلاش کردیم از ایده‌های خلاقانه بیشتری بهره ببریم، افزود: با استفاده از دست و بدن بازیگر می‌خواستیم به کودکان بگوییم که بدون هیچ ابزاری می‌توانند حتی یک عروسک را با ذهن خلاق خود بسازند.

  این کارگردان با اشاره به اینکه چون مردم آشنایی کافی از تئاتر خیابانی ندارند وقتی برای تماشای تئاتر صحنه‌ای در سالن های نمایش حاضر می شوند به این نمایش نیز توجه می‌کنند، گفت: تئاتر خیابانی نباید صرفاً برای جشنواره بین‌المللی ساخته شود به نظرم با تلاش می‌توانیم این هنر را در بین مردم جا بیندازیم و در طول سال هم می توانیم کارهای مختلفی را بنا به مناسبت‌های مختلف برای کودکان و نوجوانان ارائه دهیم.
  مطالب مرتبط

  مدیر اجرایی بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان:

در برخی مکان‌ها کمبود فضای کافی برای اجرا داشتیم
  مدیر اجرایی بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان:

  در برخی مکان‌ها کمبود فضای کافی برای اجرا داشتیم

  مدیر اجرایی بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان استقبال مردم از این جشنواره را بی‌نظیر دانست و گفت: امیدواریم در سال‌های آینده با رشد تماشاگران ظرفیت سالن‌ها برای اجرای نمایش بیشتر از پیش شود چراکه امسال با رشد تماشاگر تئاتر، در برخی مکان‌ها کمبود فضای کافی برای ...

  |

  کارگردان نمایش «بچه های خاکستری»

باید بسیاری از چیزها را یاد گرفت و هنر تمامی ندارد
  کارگردان نمایش «بچه های خاکستری»

  باید بسیاری از چیزها را یاد گرفت و هنر تمامی ندارد

  متاسفانه در ایران نه تنها در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بلکه آنچه جلوی پیشرفت هنر، تئاتر و سینمای ایران را گرفته؛ این است که آثار نقد نمی‌شوند و اشخاص نقد می‌شود، این موضوع جلوی خلاقیت را خواهد گرفت.

  |

  کارگزدان نمایش« آش مهربانی»

تئاتر خیابانی در حال ایجاد اتفاقات خوبی در جشنواره کودک و نوجوان است
  کارگزدان نمایش« آش مهربانی»

  تئاتر خیابانی در حال ایجاد اتفاقات خوبی در جشنواره کودک و نوجوان است

  تئاتر خیابانی در حال ایجاد اتفاقات خوبی در جشنواره کودک و نوجوان است و با دقت کارگردانان در انتخاب فرم، رنگ و نوع عروسک با آفرینش ابتکارات مختلف درصدد جذب بیشتر تماشاچی هستند.

  |

  کارگردان نمایش

مسوولان همدان زیرکی کنند بر تعداد سالن‌های تئاتر بیفزایند
  کارگردان نمایش

  مسوولان همدان زیرکی کنند بر تعداد سالن‌های تئاتر بیفزایند

  کارگردان نمایش"دیواکولا" با بیان اینکه جشنواره تئاتر در همدان خوب برگزار می‌شود، گفت: معتقدم مسوولان اجراکننده جشنواره زیرکی کنند و به تعداد سالن‌های نمایش برای سال‌های آینده بیفزایند.

  |

  رئیس کمیته مالی و پشتیبانی عنوان کرد:

جشنواره بیست و چهارم جشنواره ای مردمی در قامت بین المللی
  رئیس کمیته مالی و پشتیبانی عنوان کرد:

  جشنواره بیست و چهارم جشنواره ای مردمی در قامت بین المللی

  پختگی و با تجربه تر شدن برگزارکنندگان جشنواره و همچنین حرفه ای شدن نمایش های حاضر در بخش مسابقه همگی موجب شد تا جشنواره بیست و چهارم در ساختار، محتوا، نظارت و استقبال مردم به ویژه کودکان و نوجوانان جشنواره ای بی نظیر باشد.

  |

  در آستانه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان

چشم انداز را آسیب شناسی کنید
  در آستانه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان

  چشم انداز را آسیب شناسی کنید

  شکل برگزاری جشنواره و چه گونگی ارتباطات و سازماندهی و مجاز بودن برای گفتگو مستقیم بعد از اجراهای نمایش به او می آموزاند که متفاوت فکر کند و این سرآغاز تولید ثروت برای سرزمینش خواهد بود؛ باید پرسید تا چه میزان برای وقت مرده تماشاگران در سالن انتظار برنامه ریزی کرده ایم و کودک ...

  |

  نظرات کاربران