در حال بارگذاری ...
 • کارشناس تئاتر استان همدان:

  موزه تئاتر ضرورت پیش روی استان همدان

  سزاوار نیست این همه تولیدات و اجراها و حضور در جشنوار ه های متفاوت در جایی به نام موزه ثبت و ضبط نشود . لازم به یاد آوری است که هنرمندان رشته ی تئاتر این استان ، می شود گفت تقریبن در همه ی جشنواره های رسمی و غیر رسمی منطقه ای ، ملی و بین المللی سراسر کشور آز جمله ؛ فجر و آیینی و کودک و عروسکی و دانشجویی و مقومت و خیابانی و شهروندی ورضوی و .... حضوری چشم گیر و همیشه گی دارند .

  حسین صفی؛ استان همدان با پیشینیه ی بسیار کهن در حوزه ی نمایش و تئاتر ، بی شک یکی از قطب های تاثیر گذار در حوزه ی نمایش کشور می باشد . مروری بر تولیدات و برگزاری جشنواره ها  که از سالیان دور در این کهن سرزمین برقرار بوده ، مویدی است بر این ادعا . برگزاری بیست و نه دوره جشنواره ی تئاتر استانی ،  چند ین جشنواره ی منطقه ای و بیست و چهار دوره جشنواره ه ی بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و تولیدات روز افزون تئاتر در گونه های و ژانر های متفاوت ، بی تردید نشان از پویایی یه بدون هیاهو و بازی های روزمره و تبلیغات ژورنالیسیتی تئاتر در این دیار می باشد .

  هم اکنون استان همدان با بیش از 15 سالن نمایش دولتی و پنج پلاتوی مجهز به سخت افزار های صوتی و نوری « غیر از سالن های دیگر نهاد ها و سازمان ها»  ، در تمام روز های سال میزبان گروه های متفاوت نمایشی ، اعم از گروه های طرح استقرار یا گروه های آزاد می باشد . با اطمینان می تواند گفت که غیر از ایام مناسبتی خاص ، روزی نیست که در صحنه های نمایش استان ، نمایشی در صحنه نباشد « که البته با توجه به افزایش فارغ التحصیلان و علاقه مندان به این رشته ، به هیچ وجه کافی نیست و باید برای ساخت و احداث پلاتو ها و سالن های اختصاصی تازه چاره ای اندیشید ».اما در این میان عدم باز دهی مالی و نبود توجیه اقتصادی ، و همکاری نکردن دستگاه های ذی ربط در این استان ، موجب گردیده علی رغم احساس نیاز مبرم به سالن ها و پلاتوهای خصوصی ، این استان از این امکان بی بهره باشد ، که هر گاه چتر حمایتی دستگاه های مسوول و مرتبط بیش تر از این که هست گسترده گردد ، بی تردید این امر مهم در همدان نیز به سر انجام خواهد رسید.

   

  بدیهی است با نبود صنوف قانونی و حرفه ای تعریف شده در حوزه ی تئاتر کشور « به تجربه ثابت شده که انجمن هنرهای نمایشی به هیچ وجه توان مندی یک صنف حرفه ای را ندارد » باعث گردیده که هیچ کدام از گرایش های تئاتری ، از جمله نویسندگی یا نمایش نامه نویسی نتوانند به عنوان یک شغل یا حرفه مطرح گردند . اما با این حال در همین استان بیش از 15 نمایش نامه نویس وجود دارد که در راستای خود کفایی متون نمایشی در استان قلم می زنند و هر ساله نوشته های شان توسط خود یا دیگری به صحنه های نمایش راه پیدا می کند ، که این علاقه مندان هر روزه رو به فزونی هستند . همین امر و ارتقاء زیر ساخت های استان ، مدیریت باز و فرانگر فرهنگی هنری باعث گردیده که در سالیان اخیر انحصار تولیدات تئاتری از چند نفر محدود به چندین هنرمند دارای صلاحیت رشد پیدا کرده و هم چنان طبق ضوابطی منطقی و قابل دفاع ، رو به افزایش باشد . تا جایی که تولیدات حداکثر 30 یا 40 نمایش استان  در سال های اخیر به حداقل 100 تا 120 عنوان ارتقا ء یافته است .

  یکی دیگر از شاخصه های رشد و تحول جهشی تئاتر همدان ، استقبال مردم از تولیدات تئاتری می باشد . استقبالی  که در گذشته ی نه چندان دور حتا به صورت رایگان هم میسر نبود ، خوش بختانه امروزه در قالب خرید بلیت رو به رشد و فزونی است .  این امر نه تنها در حوزه تئاتر کودک که به صورت سنتی مورد اقبال قرار می گرفت ، در گستره ی تئاتر بزرگ سال نیز جاری و ساری می باشد . به طوری که می توان گفت گروه های نمایشی همدان تا حدی می توانند به لحاظ تامین هزینه های نمایش خود کفا بوده و سر پا بمانند ، که البته این کافی نیست و می بایست به دنبال حمایت های دولتی و مردمی در این حوزه بود تا علاوه بر تامین هزینه ها ، هنرمندان نجیب این حوزه از دست مز د های قابل قبولی هم بهره مند شوند «کاری که می بایست انجمن هنرهای نمایشی پی گیر آن باشد که به لحاظ ساختاری  به اندازه ی کافی توان آن را ندارد ».

  با توجه به همین تولیدات و برگزاری موفق جشنواره ای متعدد در همدان ، گزارشی از برگزازی جشنواره ا در سال 1395 تدوین و به اداره کل محترم هنرهای نمایشی کشور ارسال گردید ، و هم چنین تاریخچه ی تئاتر استان تا دهه ی 70 و80 در سال های پیشین توسط دو تن از پیش کسوتان تئاتر این استان تهیه و به چاپ رسیده است که البته نیاز به روز آوری دارد که مستلزم حمایت مالی می باشد . متاسفانه ما موزه ی تئاتر نداریم ، چون غیر از اداره کل فرهنگ و ارشاد ، در استان هیچ نهاد یا ارگانی نگاه جدی به این حوزه ندارد و شهرداری یا دیگر دستگاه ها پای کار نیستند تا ضرورت ایجاد موزه ی تئاتر را اجرایی نمایند ، که اگر متولیانی پای کار بیایند تاسیس این موزه از آرزو های همه ی نمایش گران استان می باشد . چرا که سزاوار نیست این همه تولیدات و اجراها و حضور در جشنوار ه های متفاوت در جایی به نام موزه ثبت و ضبط نشود . لازم به یاد آوری است که هنرمندان رشته ی تئاتر این استان ، می شود گفت تقریبا در همه ی جشنواره های رسمی و غیر رسمی منطقه ای ، ملی و بین المللی سراسر کشور آز جمله  ؛ فجر و آیینی و کودک و عروسکی و دانشجویی و مقومت و خیابانی و شهروندی ورضوی و .... حضوری چشم گیر و همیشه گی دارند .

   گفتنی این که  در این دوسال اخیر  ، غیر از آموزش هایی که از طریق آموزش گاه آزاد هنری برگزار می گردد ، و چند ورک شاپ که در جشنواره ی بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و جشنواره ی تئاتر استان برگزار گردید ،از برگزاری  ورک شاپ های تخصصی که شاید می بایست متولی آن انجمن نمایش باشدخبری نبوده ، که امیدواریم با اتخاذ تدابیر لازم ، این امر سامان بپذیرد .

  در پایان بر خود لازم می دانم ضمن سپاس و قدر دانی از مجموعه ی هنرمندان فهیم و پیش کسوتان ارزنده ی تئاتر استان در رشد و بالندگی تئاتر در این استان ، و هم چنین همکاران محترم در اداره ی کل هنرهای نمایشی به پاس نگاه شان به تئاتر استان ها ، خواهش گسترش و افرایش این نگاه حمایتی - چه مالی و چه غیر مالی - را داشته باشم - چه از مسوولین استانی و چه از متولیان کشوری - انشالله
  مطالب مرتبط

  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

چراغ این خانه روشن است
  نگاهی به آمار اجراهای عمومی در سال 1396 استان همدان

  چراغ این خانه روشن است

  150 هزار تماشاگر از  مجموع 1620 اجرای صحنه ای دیدن کرده اند که آمار قابل توجهی است و در کنار پایلوت بودن استان همدان در بخش تئاتر کودک و نوجوان در سایه جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان همدان باعث شده است تئاتر در سبد کالای خانوار قرار بگیرد

  |

  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود
  با معرفی فلسفه سفره هفت سین

  نمایش خیابانی « سفره هفت سین» در آرامگاه باباطاهر اجرا می شود

  ارباب به حاجی فیروز دستور می دهد تا برود و از حقوق های که گرفته است برای عید آجیل و شیرینی بخرد و حاجی فیروز می گوید پس سفره هفت سین چه می شود؟ ارباب می گوید با سین های که توی حجره دارند سفره را بچیند و حاجی فیروز  فلسفه سین های سفره هفت سین را توضیح می دهد.

  |

  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند
  در پایان چهارمین جشنواره طنز دیواندره

  تویسرکانی ها با نمایش« فردهای منحصر به فرد» دست پر برگشتند

   فارس باقری، یوسف باپیری و رفیق نصرتی داوران چهارمین جشنواره منطقه ای تئاتر طنز دیواندره  نفرات برتر را  اعلام کردندکه هنرمندان تویسرکانی بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند.

  |

  نظرات کاربران