در حال بارگذاری ...
 • کارشناس تئاتر استان همدان:

  موزه تئاتر ضرورت پیش روی استان همدان

  سزاوار نیست این همه تولیدات و اجراها و حضور در جشنوار ه های متفاوت در جایی به نام موزه ثبت و ضبط نشود . لازم به یاد آوری است که هنرمندان رشته ی تئاتر این استان ، می شود گفت تقریبن در همه ی جشنواره های رسمی و غیر رسمی منطقه ای ، ملی و بین المللی سراسر کشور آز جمله ؛ فجر و آیینی و کودک و عروسکی و دانشجویی و مقومت و خیابانی و شهروندی ورضوی و .... حضوری چشم گیر و همیشه گی دارند .

  حسین صفی؛ استان همدان با پیشینیه ی بسیار کهن در حوزه ی نمایش و تئاتر ، بی شک یکی از قطب های تاثیر گذار در حوزه ی نمایش کشور می باشد . مروری بر تولیدات و برگزاری جشنواره ها  که از سالیان دور در این کهن سرزمین برقرار بوده ، مویدی است بر این ادعا . برگزاری بیست و نه دوره جشنواره ی تئاتر استانی ،  چند ین جشنواره ی منطقه ای و بیست و چهار دوره جشنواره ه ی بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و تولیدات روز افزون تئاتر در گونه های و ژانر های متفاوت ، بی تردید نشان از پویایی یه بدون هیاهو و بازی های روزمره و تبلیغات ژورنالیسیتی تئاتر در این دیار می باشد .

  هم اکنون استان همدان با بیش از 15 سالن نمایش دولتی و پنج پلاتوی مجهز به سخت افزار های صوتی و نوری « غیر از سالن های دیگر نهاد ها و سازمان ها»  ، در تمام روز های سال میزبان گروه های متفاوت نمایشی ، اعم از گروه های طرح استقرار یا گروه های آزاد می باشد . با اطمینان می تواند گفت که غیر از ایام مناسبتی خاص ، روزی نیست که در صحنه های نمایش استان ، نمایشی در صحنه نباشد « که البته با توجه به افزایش فارغ التحصیلان و علاقه مندان به این رشته ، به هیچ وجه کافی نیست و باید برای ساخت و احداث پلاتو ها و سالن های اختصاصی تازه چاره ای اندیشید ».اما در این میان عدم باز دهی مالی و نبود توجیه اقتصادی ، و همکاری نکردن دستگاه های ذی ربط در این استان ، موجب گردیده علی رغم احساس نیاز مبرم به سالن ها و پلاتوهای خصوصی ، این استان از این امکان بی بهره باشد ، که هر گاه چتر حمایتی دستگاه های مسوول و مرتبط بیش تر از این که هست گسترده گردد ، بی تردید این امر مهم در همدان نیز به سر انجام خواهد رسید.

   

  بدیهی است با نبود صنوف قانونی و حرفه ای تعریف شده در حوزه ی تئاتر کشور « به تجربه ثابت شده که انجمن هنرهای نمایشی به هیچ وجه توان مندی یک صنف حرفه ای را ندارد » باعث گردیده که هیچ کدام از گرایش های تئاتری ، از جمله نویسندگی یا نمایش نامه نویسی نتوانند به عنوان یک شغل یا حرفه مطرح گردند . اما با این حال در همین استان بیش از 15 نمایش نامه نویس وجود دارد که در راستای خود کفایی متون نمایشی در استان قلم می زنند و هر ساله نوشته های شان توسط خود یا دیگری به صحنه های نمایش راه پیدا می کند ، که این علاقه مندان هر روزه رو به فزونی هستند . همین امر و ارتقاء زیر ساخت های استان ، مدیریت باز و فرانگر فرهنگی هنری باعث گردیده که در سالیان اخیر انحصار تولیدات تئاتری از چند نفر محدود به چندین هنرمند دارای صلاحیت رشد پیدا کرده و هم چنان طبق ضوابطی منطقی و قابل دفاع ، رو به افزایش باشد . تا جایی که تولیدات حداکثر 30 یا 40 نمایش استان  در سال های اخیر به حداقل 100 تا 120 عنوان ارتقا ء یافته است .

  یکی دیگر از شاخصه های رشد و تحول جهشی تئاتر همدان ، استقبال مردم از تولیدات تئاتری می باشد . استقبالی  که در گذشته ی نه چندان دور حتا به صورت رایگان هم میسر نبود ، خوش بختانه امروزه در قالب خرید بلیت رو به رشد و فزونی است .  این امر نه تنها در حوزه تئاتر کودک که به صورت سنتی مورد اقبال قرار می گرفت ، در گستره ی تئاتر بزرگ سال نیز جاری و ساری می باشد . به طوری که می توان گفت گروه های نمایشی همدان تا حدی می توانند به لحاظ تامین هزینه های نمایش خود کفا بوده و سر پا بمانند ، که البته این کافی نیست و می بایست به دنبال حمایت های دولتی و مردمی در این حوزه بود تا علاوه بر تامین هزینه ها ، هنرمندان نجیب این حوزه از دست مز د های قابل قبولی هم بهره مند شوند «کاری که می بایست انجمن هنرهای نمایشی پی گیر آن باشد که به لحاظ ساختاری  به اندازه ی کافی توان آن را ندارد ».

  با توجه به همین تولیدات و برگزاری موفق جشنواره ای متعدد در همدان ، گزارشی از برگزازی جشنواره ا در سال 1395 تدوین و به اداره کل محترم هنرهای نمایشی کشور ارسال گردید ، و هم چنین تاریخچه ی تئاتر استان تا دهه ی 70 و80 در سال های پیشین توسط دو تن از پیش کسوتان تئاتر این استان تهیه و به چاپ رسیده است که البته نیاز به روز آوری دارد که مستلزم حمایت مالی می باشد . متاسفانه ما موزه ی تئاتر نداریم ، چون غیر از اداره کل فرهنگ و ارشاد ، در استان هیچ نهاد یا ارگانی نگاه جدی به این حوزه ندارد و شهرداری یا دیگر دستگاه ها پای کار نیستند تا ضرورت ایجاد موزه ی تئاتر را اجرایی نمایند ، که اگر متولیانی پای کار بیایند تاسیس این موزه از آرزو های همه ی نمایش گران استان می باشد . چرا که سزاوار نیست این همه تولیدات و اجراها و حضور در جشنوار ه های متفاوت در جایی به نام موزه ثبت و ضبط نشود . لازم به یاد آوری است که هنرمندان رشته ی تئاتر این استان ، می شود گفت تقریبا در همه ی جشنواره های رسمی و غیر رسمی منطقه ای ، ملی و بین المللی سراسر کشور آز جمله  ؛ فجر و آیینی و کودک و عروسکی و دانشجویی و مقومت و خیابانی و شهروندی ورضوی و .... حضوری چشم گیر و همیشه گی دارند .

   گفتنی این که  در این دوسال اخیر  ، غیر از آموزش هایی که از طریق آموزش گاه آزاد هنری برگزار می گردد ، و چند ورک شاپ که در جشنواره ی بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و جشنواره ی تئاتر استان برگزار گردید ،از برگزاری  ورک شاپ های تخصصی که شاید می بایست متولی آن انجمن نمایش باشدخبری نبوده ، که امیدواریم با اتخاذ تدابیر لازم ، این امر سامان بپذیرد .

  در پایان بر خود لازم می دانم ضمن سپاس و قدر دانی از مجموعه ی هنرمندان فهیم و پیش کسوتان ارزنده ی تئاتر استان در رشد و بالندگی تئاتر در این استان ، و هم چنین همکاران محترم در اداره ی کل هنرهای نمایشی به پاس نگاه شان به تئاتر استان ها ، خواهش گسترش و افرایش این نگاه حمایتی - چه مالی و چه غیر مالی - را داشته باشم - چه از مسوولین استانی و چه از متولیان کشوری - انشالله
  مطالب مرتبط

  در هفتمین جشنواره تئاتر ثمر

نمایش « ژن » از همدان در تماشاخانه پالیز اجرا می شود
  در هفتمین جشنواره تئاتر ثمر

  نمایش « ژن » از همدان در تماشاخانه پالیز اجرا می شود

  هفتمین جشنواره‌ مردمی- دانشجویی تئاتر ثمر با حمایت حوزه هنری از روز پنجشنبه  17 الی 25 اسفند  با شعار «تئاتر ثمره‌ آگاهی؛ آگاهی ثمره‌ کتابخوانی» در تماشاخانه‌ پالیز آغاز به کار می‌کند که نمایش «ژن» به نویسندگینسا بخشی وکارگردانی میلاد سلوکی از همدان روز شنبه 19 اسفند ساعت ...

  |

  برای بازبینی هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک

نمایش « اژدهاک» از همدان انتخاب شد
  برای بازبینی هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک

  نمایش « اژدهاک» از همدان انتخاب شد

  هیأت انتخاب متون بخش بزرگسال جشنواره عروسکی تهران مبارک متشکل از مریم معینی، سلما محسنی اردهالی و میلاد اکبرنژاد 38 نمایشنامه و طرح نمایشی را به صورت قطعی و مشروط برای حضور در مرحله اول ارزیابی اجرا انتخاب و معرفی کردند که نمایش «اژدهاک» نوشته بهرام بیضایی کارگردان محمد ...

  |

  توسط هیات بازبین جشنواره شرهانی

نمایش «خط ریل آب» از همدان به جشنواره شرهانی راه پیدا کرد
  توسط هیات بازبین جشنواره شرهانی

  نمایش «خط ریل آب» از همدان به جشنواره شرهانی راه پیدا کرد

  توسط هیأت بازبین دومین جشنواره شرهانی  متشکل از سامان خلیلیان، محمد لارتی و سعید خیراللهی،از میان  66 اثر متقاضی شرکت در دومین جشنواره تئاتر خیابانی شرهانی 15 اثر را جهت حضور در  دور نهایی این جشنواره معرفی کردندکردند که نمایش خیابانی « خط ریل آب» به کارگردانی سید مهرداد ...

  |

  توسط گروه نمایشی باران

«آوازهای دیوار بی‌در» از ملایر به جشنواره صنعت نفت راه یافت
  توسط گروه نمایشی باران

  «آوازهای دیوار بی‌در» از ملایر به جشنواره صنعت نفت راه یافت

  از سوی دبیرخانه نخستین جشنواره تئاتر با موضوع صنعت نفت اسامی نمایش راه یافته به این جشنواره اعلام شد که نمایش کمدی ـ اجتماعی «آوازهای دیوار بی‌در» به نویسندگی  محمد قاسمی  و کارگردانی پری بارانی از ملایر در این جشنواره به صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران