در حال بارگذاری ...
نگاهی گذرا به پوستر بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان

پوستری پر از حس کودکی و تئاتر و طبیعت

در تمام سالهایی که جشنواره کودک ونوجوانان به زادگاهش همدان برگشته است هنرمندان از بدی پوستر جشنواره نالیده اند و با شعار هرسال دریغ از پارسال منتظر یک اتفاق متفاوت بودند که امسال با طراحی خوب شهرام عظیمی از میان پانزده اتود این پوستر مورد قبول مجید قناد قرار گرفت تا دلگرم باشیم که با واگذاری بخشهای مختلف به خود هنرمندان شاهد اتفاقای روشن هنری باشیم

تئاتر همدان-روح الله صالحی؛ شمارش معکوس برای آغاز یکی از شانزده جشنواره مهم حوزه کودکان و نوجوان در سطح جهان و مهم‌ترین اتفاق فرهنگی در سطح استان شروع‌شده است و نقطه طلایی این شمارش معکوس رونمایی از پوستر جشنواره بود که پیش‌تر از آن به‌عنوان «پوستر ویترین هویتی جشنواره است» یادکردیم و گفتم باید نقصان این سال‌ها به یک مزیت تبدیل شود

اولین خواسته تمام این سالهای هنرمندان تئاتر استان این بود که می‌بایست بخش عمده‌ای از این اتفاق مهم فرهنگی به هنرمندان شاخص استان واگذار شود و امسال با طراحی شهرام عظیمی گرافیست سرشناس استان همدان به این مهم گامی نزدیک‌تر شدیم.

برای دست‌یابی به یک پوستر موفق نیاز است بدانیم به چه آیتم‌ها و فاکتورهایی باید توجه کنیم:

  1. دارای ترکیب‌بندی خوب
  2. کادربندی مناسب
  3. در پوستر دو عامل بصری فرم و رنگ از اهمیت زیادی برخوردارند و باید بامهارت بسیار از آن‌ها در پوستر استفاده شود.
  4. علاوه بر دید بصری، تفکر مفهومی را در مخاطب خود منتقل کند.
  5. مخاطب خود را به‌خوبی بشناسد.
  6. دارای میدان دید زاویه‌ای مناسب
  7. خوانا بودن نوشته‌ها و آمیزش مناسب نوشته‌ها با تصاویر

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» برگزار می‌شود و این نشان می‌دهد  پوستر می‌بایست از شعار اصلی همایش پیروی کند که می‌توان گفت این بخش به‌درستی اتفاق افتاده است

اولین عنصری که در ارتباط تصویری به آن احتیاج داریم؛ بدون کمک گرفتن از نوشته‌هاست مثل علائم راهنمایی رانندگی و ... در نگاه اول به پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اولین عنصری که به چشم می‌خورد درخت و پرندگان و چهره کودکان است که شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» را در ذهن تداعی می‌شود.

سادگی مقوله است که در آثار گرافیکی برای سرعت بخشیدن به درک مفهوم استفاده می‌کنیم. استاد مرتضی ممیز در مراسم تجلیل از خودش گفت زمانی من گرافیک را آموختم که می‌بایست روی جعبه کبریت طرح بزنم. این کوچکی و ساده بودن مرا به خساستی واداشت که این روزها به کار پوستر می‌آید

این سادگی به کمک پوستر شهرام عظیمی آمده است و چشم را اذیت نمی‌کند. در این پوستر فضایی از درختان و پرندگان وجود دارد که در بک‌گراند پوستر یک خورشید این مراعات نظیری طبیعت را کامل می‌کند.

پوستر باید به لحاظ کاربرد رنگ جذاب باشد تا بتواند قابلیت جلب‌توجه کنندگی را همراه خودش داشته باشد. شاید مهم‌ترین برگ برنده جذابیت در پوستر امسال، رنگ باشد. پوستر باید کاملاً وابسته و وفادار به موضوع و مخاطب باشد که این اتفاق در پوستر جشنواره بیست و ششم تئاتر کودک به‌وضوح دیده می‌شود و در نگاه اول رنگ آبی فیروزه‌ای و آسمانی که در حافظه تاریخی ایرانیان جایگاهی بزرگ دارد بیننده‌اش را جذب می‌کند.

در روش‌های ارتباطی پوستر از فاکتور هماهنگی خط و تصویر یاد می‌کنند که در اینجا اگر به درختان دقت کنیم تصویری از ماسک‌ها رادارند و جای چشم‌های آن‌ها را پرندگان را پرکرده‌اند.

ایجاد وحدت موضوعی در پوستر، نکته مهمی است که وقتی تنه درخت‌ها مثل پاهای بازیگران دیده می‌شود این یعنی عدم پراکندگی فرم و عناصر پوستر به‌نحوی‌که طرح واحدی را تداعی کنند.

ترکیب‌بندی مناسب این پوستر در یادها خواهد ماند و توقع ما را از جشنواره سالهای بعد در سطح بالایی نگه می‌دارد گویایی یعنی با نگاه اولیه به پوستر، کلیت موضوع را دریافت کنیم. در توضیح ساده‌تر می‌توانیم بگوییم فضای پوستر نباید بی‌ربط از موضوع آن باشد.

از نگاهی دیگر می‌توان تصویر یک کودک را تماشا کرد که خورشید سر کودک است و انعکاس زمین مثل بدن کوک می‌ماند. همچنین تعداد زیادی از کودکان هم در بک‌گراند این تصویر به‌عنوان تماشاگر دیده می‌شوند.

انتخاب کادر مناسب می‌بایست پیش از طراحی پوستر صورت پذیرد. کادر عمودی کادری است خبری و هر چه کادر باریک‌تر باشد خبر تندوتیز تر به مخاطب منتقل می‌شود یا به تعبیری دیگر رسمی‌ترین و با سلابت ترین کادر در پوستر، کادر عمودی است.

برای طراحی این پوستر می‌شد از خلاقیت بهره برد و کادر افقی را انتخاب کرد که کادری است آرام و ساکن که عجله‌ای برای انتقال پیام ندارد. مضامین داستان گونه، مذهب و طبیعت را می‌توان در غالب این کادر در نظر گرفت. کادر خشتی یا مربع کادری است دوستانه و دموکراتیک. این کادر برای موضوعاتی همانند صلح، آشتی و کودکان مناسب است.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مجید قناد با شعار کودک، تئاتر، طبیعت» از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

 
مطالب مرتبط

در آیین پایانی چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر

سید مهرداد کاووسی حسینی از همدان برگزیده جشنواره نقالان علوی شد
در آیین پایانی چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر

سید مهرداد کاووسی حسینی از همدان برگزیده جشنواره نقالان علوی شد

 با آرای اردشیر صالح‌پور، محمدحسین ناصربخت، داود فتحعلی‌بیگی و علی ناری به عنوان داور چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) نفرات برگزیده معرفی شدند که سید مهرداد کاووسی از استان همدان به عنوان  نفر برگزیده معرفی شد.

|

با نظر  هیات انتخاب چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی)

سید مهرداد کاووسی حسینی نقل می خواند
با نظر هیات انتخاب چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی)

سید مهرداد کاووسی حسینی نقل می خواند

هیات انتخاب چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) متشکل از علی ناری، امیر صادقی و مهدی چایانی پس از بازبینی آثار ارسالی شرکت‌کنندگان به این جشنواره، آثار راه یافته را به شرح زیر معرفی کردند  که نام  سید مهرداد کاووسی حسینی از همدان در میان آثار راه ...

|

با اعلام هیأت ارزیابی متون بخش خیابانی

دست پر همدانی ها برای هفدهمین جشنواره سراسری تئاترمقاومت
با اعلام هیأت ارزیابی متون بخش خیابانی

دست پر همدانی ها برای هفدهمین جشنواره سراسری تئاترمقاومت

هیأت ارزیابی متون هفدهمین جشنواره سراسری تئاترمقاومت متشکل از محمدحسین ناصربخت ، علی یعقوب زاده و پژمان شاهوردی ، نتایج ارزیابی متون این بخش بدون اولویت اعلام کردند که از مجموع 74 اثر راه یافته به مرحله ارزیابی اجرایی، هفت نمایش از استان همدان در میان آثار دیده می شود

|

زیر نظر کارشناس تئاتر استان همدان

مجموعه کارگاه های تخصصی آموزش تئاتر در همدان برگزار می شود
زیر نظر کارشناس تئاتر استان همدان

مجموعه کارگاه های تخصصی آموزش تئاتر در همدان برگزار می شود

مجموعه کارگاهای زیبایی شناسی در تئاتر، بازیگری در تئاتر، نمایشنامه نویسی و کارگردانی در تئاتر را با ظرفیت محدود برگزار می شود علاقمندان تا دهم تیرماه فرصت دارند جهت ثبت نام با شماره تلفن های 38381010 و 38381020 تماس حاصل نمایند.

|

از سوی دبیرخانه نخستین جشنواره تئاتر آپارتمانی«مان»

دو متن نمایشی از شهر ملایر پذیرفته شد
از سوی دبیرخانه نخستین جشنواره تئاتر آپارتمانی«مان»

دو متن نمایشی از شهر ملایر پذیرفته شد

در نخستین همایش تئاتر آپارتمانى تحت عنوان «مان» نمایش های «من زنده ام» به نویسندگی مهدی روزبهانی و  نمایش«پشت گلدانهای شهر» به نویسندگی موسی هدایتی و کارگردانی محمد مهیار آقانوری هردو از شهر ملایر در میان آثار راه  یافته به مرحله دوم و ارزیابی تصویری آثار دیده می شود

|

با هدف کشف و شکوفایی استعدادهای جوان

فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان همدان منتشر شد
با هدف کشف و شکوفایی استعدادهای جوان

فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان همدان منتشر شد

امید اجتماعی، ارتقاء نهاد خانواده، هم گرایی ملی و جهش تولید موضوعات پیش نهادی و اولویت دار سی و دومین جشنواره تئاتر استان همدان است که این جشنواره در سه بخش رقابتی –صحنه ای، بخش مرور که ویژه پیشکسوتان و یک نمایش به انتخاب دبیرخانه جشنواره و بخش خیابانی در آذرماه برگزار می ...

|

حسین صفی   از تئاتر همدان در سالی که گذشت

این چراغ هنوز روشن است
حسین صفی از تئاتر همدان در سالی که گذشت

این چراغ هنوز روشن است

سال 1398 برای تئاتر استان همدان، سال رونق اجراهای عمومی در سطح شهرستان های استان بود که نشان می دهد چراغ صحنه توسط هنرمندانش پر فروغ و روشن می تابد.در مجموع 148 عنوان نمایش در استان تولید شد و بیش از هزار و نهصد نوبت اجرای عمومی تئاتر باعث شد چراغ تئاتر در سالن های نمایش شهرستان ...

|

با رویکرد انتخابات

نمایش« طنز انتخاباتی» در نهاوند به  صحنه می رود
با رویکرد انتخابات

نمایش« طنز انتخاباتی» در نهاوند به صحنه می رود

نمایش« طنز انتخاباتی» در قالب جنگ شادی نهاوند به نویسندگی سهم الدین دارایی و کارگردانی میثم دارایی از 27 بهمن الی اول اسفند ساعت 18 در تالار اندیشه مجتمع فرهنگی و هنری امام خمینی(ره) نهاوند به روی صحنه می رود.

|

توسط گروه نمایشی فروغ

نمایش« سردار آسمانی» در نهاوند به روی صحنه می رود
توسط گروه نمایشی فروغ

نمایش« سردار آسمانی» در نهاوند به روی صحنه می رود

نمایش« سردار آسمانی» به نویسنگی شهریار طاهری و کارگردانی صحبت الله روشنفکر کاری از گروه نمایشی فروغ  26 الی 29 بهمن ساعت 16 در تالار اندیشه مچتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره) نهاوند به روی صحنه می رود.

|

نظرات کاربران